ALAPSZABÁLY
CLICK HERE FOR ENGLISH VERSION
AZ ÁLLATORVOSTUDOMÁNYI EGYETEM
HALLGATÓI ÖNKORMÁNYZATÁNAK
ALAPSZABÁLYA
Budapest, 2016
Az Állatorvostudományi Egyetem Hallgatói Önkormányzata
a felsőoktatásról szóló 2011. CCIV. törvény XVI. Fejezete alapján
megalkotta az alábbi Alapszabályt.
TARTALOMJEGYZÉK
III. AZ ÖNKORMÁNYZAT FELADATA ÉS HATÁSKÖRE 4
IV. AZ ÖNKORMÁNYZAT MŰKÖDÉSE ÉS FELÉPÍTÉSE 5
Szociális és Ösztöndíj Bizottság 7
ISC ( International Student Committee) Bizottság 9
V. AZ ÖNKORMÁNYZAT TISZTSÉGVISELŐI 10
II. AZ ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOK SZABÁLYAI 10
Küldöttgyűlési tagok választása 10
Bizottsági tagok választása 11
Az Önkormányzat elnökének választása 11
Gazdasági felelős választása 12
Évfolyam-képviselők választása 12
Az Ellenőrző Bizottság tagjainak választása 12
I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
-
§
-
Az Állatorvostudományi Egyetem (továbbiakban Egyetem) Hallgatói Önkormányzata (továbbiakban Önkormányzat) az Egyetem hallgatóinak a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. Törvény (Nftv.) alapján a felsőoktatási intézmény részeként létrehozott, demokratikus elven működő érdekképviseleti szervezete, amely kizárólagosan gyakorolja a hallgatói jogviszonyból eredő kollektív hallgatói jogokat, illetve a jogszabályokban, egyetemi szabályzatokban ráruházott hatásköröket. Az Önkormányzat tevékenysége a hallgatókat érintő valamennyi kérdésre kiterjed.
-
Az Önkormányzat neve és székhelye:
a) Az Önkormányzat neve: Állatorvostudományi Egyetem Hallgatói Önkormányzat
b) Az Önkormányzat rövidített neve: ÁTE HÖK
c) Az Önkormányzat székhelye: 1078 Budapest, István utca 2. -
Az Önkormányzatnak - a doktori képzésben részt vevők kivételével - minden aktív hallgató tagja, és az Önkormányzat minden tagja választó és választható a küldötti, illetve más tisztségekre vonatkozóan.
-
Az Önkormányzat tagjai az önkormányzáshoz fűződő jogaikat választott képviselőik útján, vagy eseti jelleggel közvetlenül gyakorolják.
II. ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK
-
§
Az Alapszabályban használt és azzal összefüggő fogalmakra vonatkozó értelmező rendelkezéseket jelen paragrafus rögzíti.
1.Szavazati jog: azon személy, aki szavazati joggal vesz részt az ülésen,szavazhat valamennyi kérdésben. A szavazati jog át nem ruházható.
2.Egyetértési jog: amennyiben egy testület vagy egy személy egyetértési joggal bír bizonyos ügyekben, úgy az ezen ügyekben hozott döntések érvényességének feltétele az egyetértési joggal bíró fél beleegyezése.
3. Egyszerű többség: a jelenlévők által leadott szavazatok több mint fele egybehangzó.
4.Abszolút többség: abszolút többséget ér el egy szavazás, ha az összes szavazásra jogosult több, mint fele egybehangzó szavazatot ad le.
5. Kétharmados többség: a leadott szavazatok legalább kétharmada egybehangzó.
6. Lemondás: az adott tisztség, tagság, delegáltság vagy megbízatás tovább ellátását megtagadó, a megbízó testülethez vagy személyhez címzett egyoldalú írásbeli nyilatkozat. Amennyiben a lemondás nem tartalmazza a hatályba lépésének időpontját, úgy kell tekinteni, hogy a hatályba lépés napja a nyilatkozat megtételének napja.
7. Személyi kérdés: a tisztségviselők, delegáltak és megbízottak megválasztásával és visszahívásával kapcsolatos kérdés.
8. Konstruktív bizalmatlansági indítvány: bizottsági tag ellen indított indítvány, melyben bizottsági tag elleni indítvány során az indítványozó egyben konkrét jelöltet állít az adott pozícióra, így a Küldöttgyűlés szavazása arról dönt, hogy az újonnan állított jelölt, vagy az addig az ülésig a pozíciót betöltő személy folytassa a bizottsági tag feladatait.
III. AZ ÖNKORMÁNYZAT FELADATA ÉS HATÁSKÖRE
-
§
-
Az Önkormányzat tagjainak érdekképviseletét és érdekvédelmét látja el, gyakorolja az Egyetem szabályzataiban az Önkormányzatra ruházott döntési, delegálási, javaslattételi, véleményező és ellenőrző jogköröket.
-
Az Önkormányzat hatáskörében az alábbi feladatokat látja el:
-
Ellátja tagjainak érdekképviseletét valamennyi, a hallgatókat érintő kérdésben, minden illetékes egyetemi és országos testületben.
-
Kialakítja saját szervezeti és működési rendjét.
-
Támogatja tagjainak szakmai és közösségi tevékenységét, segíti a hallgatói közösségek kialakulását.
-
Folyamatosan tájékoztatja tagjait, valamint az Egyetem oktatóit és egyéb alkalmazottait az Önkormányzat tevékenységéről, az Egyetem életével kapcsolatos kérdésekről, valamint informál pályázatokról, ösztöndíj-, gyakorlati és álláslehetőségekről.
-
Együttműködik hazai és nemzetközi hallgatói szervezetekkel.
-
Közreműködik az oktatók oktatói tevékenységének hallgatói véleményezésében.
-
Az Egyetem Szervezeti és Működési Rendjében meghatározott számú tagot delegálhat a Szenátusba.
-
Javaslattal élhet a szabadon választható tantárgyak bevezetésére; külső oktató (előadó) meghívására.
-
Részt vesz a tudományos és szakmai diákkörök szervezésében, a dolgozatok közzétételében, a hallgatók hazai és külföldi oktatási, kulturális és tudományos képzési kapcsolatainak építésében.
-
Az Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározottak szerint részt vehet a szociális, kulturális, sport vagy más szabadidős tevékenység szervezésében, és gondoskodik az e célból rendelkezésére bocsátott helyiségek és eszközök rendeltetésszerű felhasználásáról.
-
Gondoskodik az újonnan felvett hallgatók beilleszkedését segítő rendezvények megszervezéséről.
-
A Térítési és Juttatási Szabályzatban meghatározottak szerint közreműködik a hallgatók tanulmányi-, szociális-, tudományos-, sport ösztöndíj és más támogatási ügyeinek intézésében.
-
A hallgatók számára kulturális, szórakoztató, információs és tudományos szóró, valamint tájékoztató anyagok, újságok kiadását végzi internetes és nyomtatott formában.
-
Véleményezi a hallgatók rendelkezésére álló helyiségek, eszközök, felszerelések használatának rendjét.
-
Gondoskodik a delegálásról azokba a testületekbe, ahová a felsőoktatásról szóló törvény vagy más jogszabály, illetve az Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzata szerint a hallgatói részvételt biztosítani kell.
-
Az Egyetem hallgatóinak érdekében egyéb tevékenységeket folytat, hallgatói megbízás alapján a felsőoktatási törvényben szabályozott eljárásokban a hallgató képviseletében eljárhat.
-
Javítja a hallgatók testedzésének, mint a szellemi tevékenységek egészséges kiegészítésének feltételeit, valamint bővíti az ezzel kapcsolatos lehetőségeket.
-
Az Önkormányzat egyetértési jogot gyakorol a Szervezeti és Működési Szabályzat elfogadásakor és módosításakor, az alábbi körben:
a) Térítési és Juttatási Szabályzat,
b) Az oktatói munka hallgatói véleményezésének rendje,
c) Tanulmányi és Vizsgaszabályzat.
IV. AZ ÖNKORMÁNYZAT MŰKÖDÉSE ÉS FELÉPÍTÉSE
-
Az Nftv. 60. §-nak megfelelően a felsőoktatási intézményekben a hallgatói érdekek képviseletére - a felsőoktatási intézmény részeként - hallgatói önkormányzat működik. A hallgatói önkormányzatnak - a 63. §-ban meghatározott kivétellel - minden hallgató tagja, választó és választható. A hallgatói önkormányzat az e törvényben meghatározott jogosítványait akkor gyakorolhatja, ha megválasztotta tisztségviselőit, és jóváhagyták az alapszabályát, és az Önkormányzati választásokon a felsőoktatási intézmény teljes idejű nappali képzésben részt vevő hallgatóinak legalább huszonöt százaléka igazoltan részt vett.
-
-
A Hallgatói Önkormányzat alapszabálya határozza meg az Önkormányzat működésének a rendjét. Az alapszabályt a Önkormányzat Küldöttgyűlése fogadja el, és a szenátus jóváhagyásával válik érvényessé. Az alapszabály jóváhagyásáról a szenátusnak legkésőbb a beterjesztést követő harmincadik nap eltelte utáni első ülésen nyilatkoznia kell.
-
-
-
Az Önkormányzat működéséhez és a feladatai elvégzéséhez az Egyetem biztosítja a feltételeket, amelynek jogszerű felhasználását, az Önkormányzat törvényes működését ellenőrizni köteles. Az Önkormányzat feladatainak ellátásához térítésmentesen használhatja az Egyetem helyiségeit, berendezéseit, ha ezzel nem korlátozza az Egyetem működését.
-
-
-
Az Önkormányzat felépítése, tisztségviselői:
-
a) Önkormányzat elnöke,
b) Küldöttgyűlés,
c) Bizottságok.
Küldöttgyűlés
-
§
-
Az Önkormányzat legfőbb döntéshozó testülete. Hét tagból áll, melyből
-5 magyar nyelvű oktatásban résztvevő állatorvostan hallgató
-1 idegennyelvű oktatásban résztvevő állatorvostan hallgató
-1 biológus hallgató
-
A Küldöttgyűlés feladata:
-
Négy főt delegál az Egyetem Szenátusába, melyből legalább egy fő az idegen nyelvű képzésben résztvevő állatorvostan hallgató,
-
összehangolja bizottságok munkáját,
-
legalább kéthavi rendszerességgel összeül, megvitatni a hallgatóságot érintő aktuális ügyeket,
-
A Bizottságok vezetőit kiállítják maguk közül, mely vezetői pozíciók betöltetlen helyeire a Küldöttgyűlés ülésein lehet jelentkezni, választásuk egyszerű szótöbbséggel történik.
-
A Küldöttgyűlés határozatképes, ha legalább a tagok fele jelen van, döntéseit egyszerű többséggel hozza,
-
Személyi kérdésekben titkos szavazást kell elrendelni,
-
Az ülésekről jegyzőkönyv készül, melyet továbbítani kötelesek az egyetemi újság szerkesztői felé, valamint az Önkormányzat faliújságára is ki kell függeszteni azt, határozatairól értesíti a hallgatóságot mind internetes és nyomtatott felületeken is.
-
A Küldöttgyűlés tagjainak jogai:
-
Felszólalhatnak és indítványokat terjeszthetnek be a Küldöttgyűlés ülésein, melyeket fel kell venni a Küldöttgyűlés napirendjébe,
-
Minden tag szavazati joggal rendelkezik,
-
Az Önkormányzattal kapcsolatos feladatokhoz használhatják az Önkormányzat irodáját, felszereléseit.
-
Ha bizalmatlansági indítvány érkezett be, vagy ha a Küldöttgyűlés legalább egyharmada kéri, az esetben a HÖK elnökének össze kell hívnia a Küldöttgyűlést 10 napon belül.
Bizottságok
-
§
-
Az Állatorvostudományi Egyetem Hallgatói Önkormányzata az alábbi Bizottságokat állítja föl:
-
-
Szociális és Ösztöndíj Bizottság
-
Szakmai Bizottság
-
Kulturális Bizottság
-
Sport Bizottság
-
Kommunikációs Bizottság
-
ISC Bizottság
-
Ellenőrző Bizottság
-
-
Az alábbi rendelkezések – a Szociális és Ösztöndíj Bizottság,ISC Bizottság és az Ellenőrző Bizottság kivételével- valamennyi Bizottságra érvényesek:
-
A Bizottságok vezetői a Küldöttgyűlésből kerülnek ki a IV./(2)/d) pont alapján.
-
A Bizottságok létszámai az adott Bizottságok leírásánál szerepelnek.
-
Egy személy egyszerre maximum két Bizottság tagja lehet.
-
Konstruktív bizalmatlansági indítványt az adott Bizottságon belüli tagok, valamint a Küldöttgyűlés tagjai nyújthatnak be az adott személlyel szemben.
-
A Bizottságok üléseire meghívót küldeni kötelesek az Önkormányzat elnökének, valamint az Önkormányzat elnökének egyetértési jogával élve véleményeznie kell a Bizottságok főbb döntéseit, azok megvalósulásához az Önkormányzat elnökének egyetértése szükséges.
-
A Bizottságok vezetőik állandó kapcsolattartásából adódóan informálódnak egymás munkájáról a Küldöttgyűlésen való beszámolók során, szoros közreműködéssel segítenek egymás feladataiban.
Szociális és Ösztöndíj Bizottság
-
§
-
A Bizottság tagjai:
a) vezetője az Önkormányzat gazdasági felelőse
b) évfolyam-képviselők
c) az Önkormányzat elnöke
d) Tanulmányi Osztály képviselője
-
Az évfolyam-képviselők feladata
-
Az évfolyam tanulmányi ügyeinek intézése, kapcsolattartás a Tanulmányi Osztállyal; az évfolyam érdekeinek képviselete az Egyetem fórumai előtt;
-
A tanszéki összekötők és a csoportvezetők kiválasztása, feladataik összehangolása, munkájuk segítése és ellenőrzése;
-
Az évfolyamban felmerülő problémák, feladatok önálló hatáskörben való megoldása vagy a Küldöttgyűlés elé terjesztése,
-
Az önálló hatáskörben hozott döntésekről az Önkormányzat elnöke felé beszámolási kötelezettséggel tartoznak;
-
Megbízatásuk megszűnése esetén az új képviselőválasztás megszervezése, jogszerű lefolyásának biztosítása.
-
A Bizottság feladata az Önkormányzat pénzügyeinek kezelése és költségvetésének kidolgozása, az ösztöndíjszámításhoz szükséges adatok feldolgozása, rendszeres illetve szociális kérvények véleményezése, illetve elbírálása.
Szakmai Bizottság
-
§
-
Négy tagú bizottság,
-
A négy fő közül 1-1 fő haszonállatokkal, társállatokkal,egzotikus- és vadállatokkal valamint kutatói lehetőségekkel kapcsolatban biztosít összeköttetést a hallgatóság és telepek, orvosok, szakemberek között.
-
Konferenciákról,gyakorlati- és álláslehetőségekről értesítik a hallgatókat.
-
Együttműködő szakembereket kutatnak fel, és felveszik velük a kapcsolatot.
-
Az érdeklődő hallgatókkal megosztják a szükséges információkat, elérhetőségeket.
-
Mind a hallgatói, mind a fogadói fél felől érkező visszajelzések alapján optimalizálják a kapcsolatok kialakítását.
-
Táblázatot vezetnek a kapcsolati lehetőségekről és dokumentálják a már kialakult kapcsolatokat, erről féléves intervallumban írásban beszámolnak az Önkormányzat elnökének.
-
Folyamatos informálást nyújtanak a szakma jogi szabályainak változásairól a hallgató felé.
Kulturális Bizottság
-
§
-
Öt tagú bizottság.
-
Minden tanév során megszervezik, előkészítik, levezénylik a legnagyobb hallgatói rendezvényeket:
-Equus napok
-Gólyatábor
-Gólyabál
-
Emellett egyedi alkalmak megszervezését is végzik, melyek a hallgatóság kultúrális lehetőségeit bővítik,
-
Igényfelmérés alapján sokszínű programokat hoznak létre, hogy minél többen megtalálhassák a nekik megfelelő kulturális programot
-
A rendezvények folyamán szorosan együttműködik a Kommunikációs-,Sport-, Szociális és Ösztöndíj Bizottsággal valamint az Önkormányzat elnökével
-
Az Equus club vezetőségével rendszeres kommunikációval alakítanak ki együtt a clubban programokat.
Sport Bizottság
-
§
-
Három tagú bizottság.
-
A hallgatóság igényei alapján szerveznek sport eseményeket, tartják a kapcsolatot a Testnevelési tanszékkel, heti rendszerességgel tartanak edzéseket .
-
Az Önkormányzat támogatásával csapatokat szerveznek és indítanak az egyetemi sportrendezvényeken túl egyéb szervezésű eseményeken, melyek lezajlása után rövid beszámolót kötelesek a Kommunikációs Bizottság felé küldeni.
-
Folyamatosan fejlesztik az aktuális igényeknek megfelelően a sporteszközöket a Testnevelési tanszék közreműködésével.
-
Egyetemi sport táborok szervezését,levezénylését végzik.
-
Az egyetemi rendezvények során szorosan együttműködnek a többi Bizottsággal.
Kommunikációs Bizottság
-
§
-
-
Három tagú bizottság.
-
Feladatuk a folyamatos információ áramlás megteremtése a hallgatóság és az Önkormányzat között.
-
A Gólyahír szerkesztése.
-
A hallgatói lap megszerkesztése félévente legalább kétszer rendszerességgel
-
-információ közlés az Önkormányzat munkájáról, hirdetések aktuális, közelgő eseményekről, egyéb Bizottságok kérésére oldalak biztosítása Bizottsági hirdetéseknek, szakmai érdekességek felvonultatása a hallgatóknak, az Egyetem vezetősége és az Önkormányzat közös munkájának ismertetése, előző időszakban történt események közlése, valamint további kreatív alkotások bemutatása, melyekkel megmozgathatjuk a hallgatók egymás és szakmabeli ismeretségét, ismerkedését.
-
-
Az Önkormányzat honlapjának aktualizálása.
-
Online és nyomtatott felületen biztosítja a hallgatói lap elérését, a nyomtatott példányokra előzetesen igényfelméréssel megállapíthatják a nyomtatandó példányok számát.
-
Rendezvények idején plakát szerkesztése.
-
Hirdetőfelületeken plakátok, szórólapok elhelyezése, leszedése, hirdetőfelületek aktualizálása.
-
Az Önkormányzat működésének ismertetése , népszerűsítése a hallgatók körében annak érdekében, hogy minél többen tudjanak az őket körülvevő lehetőségekről.
-
További egyetemekkel kapcsolatteremtés, kapcsolattartás kialakítása, közös programok szervezése a Kulturális Bizottság hozzájárulásával, segítségével.
-
Támogatók felkeresése, kapcsolatfelvétel velük.
-
Pályázatok, felhívások, egyéb közérdekű hírek közzététele.
-
ISC ( International Student Committee) Bizottság
-
§
-
Az ISC az idegen nyelvű képzés hallgatóit képviselő, a HÖK részeként működő szervezet.
-
Az ISC maga határozza meg ügyrendjét a mellékletben megtalálható Működési Szabályzatának alapján, az Önkormányzattal együttműködve, a jelen Alapszabály és az Egyetem szabályzatainak keretei között.
-
A mellékletben leírt feladataikon túl a bizottság feladata a külföldi és a magyar hallgatók integrálásának elősegítése. Közös programok szervezése, a programok jobb összehangolása, a nyelvi nehézségek áthidalása.
-
Fordítás/tolmácsolás: Dokumentumok, plakátok fordítása, tolmácsolás az egyetemi eseményeken.
-
Együttműködés az Egyetem Nemzetközi kapcsolatok osztályával: A külföldi ösztöndíjak és csere lehetőségek népszerűsítése (Ivsa, Tempus, Ceepus, Erasmus, Fulbright etc.), a hallgatók tájékoztatása, segítségnyújtás és tanácsadás a jelentkezésnél. Szoros együttműködés a Nemzetközi kapcsolatok osztályának vezetőjével.
-
A bizottság tagjai beszéljenek legalább egy erős középfokú szinten angolul/németül, tudjanak akár hivatalos levelet is írni.
Ellenőrző bizottság
-
§
-
Három tagú bizottság.
-
Feladatuk jegyzőkönyv vezetése az ülésekről, azok továbbítása a Kommunikációs Bizottság és az Önkormányzat elnöke felé.
V. AZ ÖNKORMÁNYZAT TISZTSÉGVISELŐI
-
§
Az Önkormányzat elnöke
-
§
-
Az Önkormányzat elnökének feladatai:
-
felelősséggel tartozik az Önkormányzat működéséért, szabályszerű pénz- és vagyonkezeléséért,
-
összehangolja és ellenőrzi a képviselők, bizottságok működését,
-
képviseli az Önkormányzatot a külső szervek előtt,
-
koordinálja a Küldöttgyűlést. Szükség esetén, de legalább két havi rendszerességgel összehívja annak üléseit,
-
koordinálja évfolyam-képviselők együttműködését, félévente legalább egyszer összehívja őket, és átbeszélik az aktuális teendőket, valamint féléves beszámolót kér tőlük,
-
feladatai közé tartozik a jegyzőkönyvek kezelése, rendben tartása;
-
mandátumának lejártakor gondoskodik az Önkormányzat munkájának folyamatosságáról, a folyó ügyek, információk, protokollok, leltár, eszközök, iratok átadásáról az új elnöknek.
-
Az Önkormányzat elnökének jogai:
-
Az Önkormányzat elnökének minden az Önkormányzatot érintő dologban általános intézkedési joga van.
-
Egyetértési jogot gyakorol a Bizottságok döntéseiben,
-
Az Önkormányzat bélyegzőjének használata a Önkormányzat elnökének joga.
-
Feladatait és jogait a Küldöttgyűlés bármely tagjára átruházhatja, amit írásban rögzíteni kell. Az így átadott jog tovább nem ruházható.
-
§
Küldöttgyűlési tagok választása
-
§
-
Az Önkormányzatnak minden aktív hallgató tagja, választó és választható.
-
Az Önkormányzat elnökének a választások előtt legalább egy héttel ki kell tűzni a választás első és második fordulójának időpontját és a küldötti pályázatot ki kell hirdetni a hallgatók között mind online, mind az Önkormányzat egyetemi hirdető felületein.
-
A választások felügyeletére, levezetésére hat tagú Választási Bizottságot (továbbiakban VB) kell létrehozni. A VB elnökét és tagjait az Önkormányzat elnöke bízza meg, melyet a Küldöttgyűlés hagy jóvá. A VB három magyar nyelvű és három idegen nyelvű képzésben résztvevő hallgatóból áll.
-
A pályázatok a VB elnökéhez érkeznek be. A VB elnöke állítja össze a pályázók névsorát, létrehozza a szavazati lapokat.
-
A VB felel a választás jogszerű lezajlásáért.
-
Egy forduló legalább egy, maximum három munkanapon belül zajlik le.
-
A szavazólapokat a VB urnába gyűjti, mely a kijelölt helyiségekben rögzítve található, azonban szükség esetén időlegesen mozgó urna használata is megengedett.
-
A küldöttek megválasztása titkos szavazással történik, melyen igazoltan részt kell vennie az intézmény teljes idejű nappali képzésben részt vevő hallgatóinak legalább a 25%-ának. A legtöbb szavazatot kapott hallgatók tölthetik be a tisztséget, mely két évre szól.
-
A mandátum megszűnése a megbízatás lejártával, lemondással vagy visszahívással történik. A Küldöttgyűlés hét tagjának megválasztásakor póttagok is megválasztásra kerülnek, így szükség esetén a szavazatok alapján történő rangsor felállítását követően a soron következő póttag tölti be a megüresedő pozíciót.
A Küldöttgyűlés póttagjai a következőképpen oszlanak meg
-5 magyar nyelvű oktatásban résztvevő állatorvostan hallgató
-2 idegennyelvű oktatásban résztvevő állatorvostan hallgató
-2 biológus hallgató
Szenátorok választása
-
§
-
Szenátori pozícióra az Önkormányzat elnöke ír ki pályázatot, melyre az Egyetemre beiratkozott összes aktív hallgató jelentkezhet.
-
Az egyetemi Szenátusba az Önkormányzat négy főt delegálhat, melyből legalább egy az idegen nyelvű képzésben résztvevő hallgató.
-
A jelentkezőknek önéletrajzot és motivációs levelet kell küldeniük a pályázat keretein belül az Önkormányzat elnökéhez.
-
A pályázat kiírása és a választás között legalább öt napnak kell eltelnie.
-
A szenátorokat a pályázók közül a Küldöttgyűlés tagjai választják egyszerű többséggel.
-
A Szenátorok mandátuma maximum 2 év, a mandátum megszűnése a megbízatás lejártával vagy lemondással történhet.
Bizottsági tagok választása
-
§
-
Betöltetlen Bizottsági tag helyekre önéletrajz és motivációs levél benyújtásával lehet jelentkezni az adott Bizottság vezetőjénél, a Bizottságba való felvételt a benyújtás utáni legközelebbi Küldöttgyűlési ülésen szavazzák meg a Küldöttgyűlés tagjai egyszerű szótöbbséggel. A beérkező dokumentumokat a Bizottság vezetői kötelesek megosztani a Küldöttgyűlés tagjaival az ülést megelőzően legalább egy nappal.
-
A Bizottsági tagok mandátuma maximum 2 év, a mandátum megszűnése a megbízatás lejártával, lemondással vagy konstruktív bizalmatlansági indítvány miatti felfüggesztés következtében történhet.
Az Önkormányzat elnökének választása
-
§
-
Az önkormányzat elnökét a küldöttgyűlés tagjai maguk közül választják közül egyszerű többséggel két évre. Az Önkormányzat elnöke újraválasztható. mandátuma megszűnik a megbízatás lejártával, lemondással vagy visszahívással, illetve hallgatói jogviszonya megszűnésével, vagy szünetelésével.
Gazdasági felelős választása
-
§
-
A gazdasági felelőst a Küldöttgyűlés tagjai választják meg az Önkormányzat tagjai közül egyszerű szótöbbséggel, előzetesen pályázatot hirdetnek a pozícióra a választás előtt tíz nappal. A választásról jegyzőkönyv készül, melyen a résztvevők neve és a szavazatok aránya szerepel, a Bizottság határozatképes ha a tagok több mint fele jelen van. Feladata, hogy rendszeresen tájékoztassa a Küldöttgyűlést az Önkormányzat aktuális gazdasági helyzetéről.
-
A Gazdasági felelős mandátuma maximum 2 év, a mandátum megszűnése a megbízatás lejártával, lemondással vagy konstruktív bizalmatlansági indítvány miatti felfüggesztés következtében történhet.
Évfolyam-képviselők választása
-
§
-
Az évfolyam-képviselők választása Az állatorvosképzésben évfolyamonként 1-1 fő. A választás az első tanév megkezdésekor történik. A választáson az adott évfolyam hallgatói vesznek részt. A megbízatás határozatlan idejű, de minden tanév elején a megbízatás megerősítését kell kérni az évfolyamtól. Ha a képviselő (egyszerű szótöbbséggel) nem kapja meg a bizalmat, új képviselőt kell választani.
-
A megbízatás megszűnik: ha a hallgató többé nem folytat aktív tanulmányokat az adott évfolyamon; lemondással; ha az adott évfolyam hallgatóinak több, mint a fele a képviselő leváltását írásban kéri az Önkormányzat elnökétől.
Az Ellenőrző Bizottság tagjainak választása
-
§
-
Tagjai az adott Bizottságból, Küldöttgyűlésből kerülnek ki ideiglenesen az ülések idejére, megszavazásuk egyszerű szótöbbséggel történik az ülések kezdetén.
VII. HATÁLYBA LÉPTETŐ RENDELKEZÉSEK
-
§
-
A jelen Alapszabályban nem érintett kérdésekben a vonatkozó jogszabályok, valamint az érvényes egyetemi szabályzatok az irányadóak. Jelen Alapszabály érvényességének feltétele az Egyetem Szenátusának jóváhagyása.
-
Az alapszabály jóváhagyásáról a Szenátusnak legkésőbb a beterjesztést követő harmincadik nap eltelte utáni első ülésen nyilatkoznia kell.
-
Az alapszabály jóváhagyása csak akkor tagadható meg, ha az jogszabálysértő vagy ellentétes a felsőoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatával. Az alapszabályt, illetve módosítását jóváhagyottnak kell tekinteni, ha a szenátus a meghatározott határidőn belül nem nyilatkozott.
-
Ezen Alapszabály az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Küldöttgyűlésének...számon 2016.05.30-án hozott határozata alapján a Szenátus ...számú jóváhagyó határozata alapján xxxx.xx.xxén lép hatályba.
Budapest, 2016.
A Hallgatói Önkormányzat nevében:
Erdélyi Jázmin Luca
egyetemi hallgató
A Hallgatói Önkormányzat leköszönő elnöke